Färgar du ditt hår? Här får du ett par tips till hur din hårfärg håller sig snygg så länge som möjligt.
Om du ofta tonar ditt hår i samma nyans kan du överväga att välja en permanent färg istället. På så sätt kan du undvika att färgen förlorar sin nyans lite varje gång du tvättar håret. Skulle du ångra färgen kan du alltid be en frisör hjälpa dig så att du hittar en nyans som du känner för att ha under en längre period. Det är bra att tvätta håret i kallt vatten då varmt vatten sliter mer på håret och har en uttorkande effekt.
Använd hårprodukter som är designade för just färgat hår. Och kom ihåg att använda en bra hårkur eftersom att behandlat hår är i behov av extra vård för att kunna bevara sin vitalitet. Solbeskydd är också viktigt då solen som bekant bleker håret. Är ditt hår t.ex. färgat i mörkbrunt kan solen ge det en röd nyans så var försiktigt. Klor-och saltvatten är heller inte det färgade hårets bästa vän – och här kan badmössor eller högt uppsatt hår hjälpa dig.
Artikel inte betygsatt ann - Klicka på det antal stjärnor du tycker att artikeln borde ha
Tipsa en vän Kommentar / Betyg
Grått hårHej!
Jag har efterhand blivit ganska gråhårig (gråmelerad)
Kan man få fram originalfärgen i håret så att blir helt grått.
Tack på förhand.
Frank
Läs mer Allergi mot hårfärgHej!Jag är en 53-årig brunnet-tjej som har många gråa hårstrån. Hittills har jag färgat håret svart och kunnat ha ett snyggt hår på det visset. Men jag har nu blivit mycket allergisk mot den svarta färgen och även bruna och ljusbruna nyanser reagerar jag på. Finns det färger som kan täcka grått hår och som inte innehåller de starka kemikalierna som utlöser allergiska reaktionerna hos oss som är känsliga? Jag har halvlångt hår och utväxten (ca en cm)är inte särskild snygg just nu. Ber om ditt råd om på vilket sätt skulle jag kunna skaffa mig en snygg hårfärg som tål gråa strån och som inte behöver mycket skötsel. Går det att ha silverslingor när man har svart färg på håret?
Läs mer Kort tjejfrisyrHej!
Jag har funderat på att klippa mitt hår kort, och behöver hjälp och tips...
Jag är en tjej 19 år gammal, har mörkbrunt hår och tjockt, har just nu halv långt hår, brukar alltid ha håret uppsatt eftersom det är tjockt och tråkigt hår som inte går att kontrollera. Ett bra tips är att jag har litet, och oval-rund ansikte, använder glasögon och gillar att kamma håret bakåt. Jag gillar att ha mest sportkatiga kläder och älskar örhängen :)
Skulle vara tacksam om du hjälpte mig att hitta någon tjejkatigt kort frisyr som passar med mitt tjocka hår....
Tack så mycket :)
Vänliga hälsningar
Kima
Läs mer Ser trött utHej
Jag har mörka ringar och något höga kindben och det ger effekt att jag ser extra trött. Jag använda ögongelen för dämpa ner svullnader och täckerstift för täcker över mörka ringar men det verka inte hjälpa något .Folk säger jag är trött hela tider. Vad kan jag göra mer.
Mvh
Paulina
Läs mer